Funkcjonalne mapowanie mózgu z nawigowaną przezczaszkową stymulacją magnetyczną (nTMS).

Zachowaj to, co najważniejsze.

Funkcjonalne mapowanie mózgu z nawigowaną przezczaszkową stymulacją magnetyczną (nTMS).

Zachowaj to, co najważniejsze.

Otrzymałeś diagnozę guza mózgu zlokalizowanego w pobliżu kluczowych obszarów odpowiedzialnych za ruch lub mowę? W takiej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie funkcjonalnego mapowania mózgu za pomocą nawigowanego TMS (ang. Transcranial Magnetic Stimulation - Przezczaszkowa Stymulacja Magnetyczna). Jest to bardzo skuteczne narzędzie pozwalające dokładnie określić ryzyko związane z potencjalną operacją.

Nawigowana TMS (nTMS) to sprawdzona, nieinwazyjna procedura diagnostyczna, którą można zastosować do określenia obszarów funkcjonalnych mózgu (m.in. tych odpowiedzialnych za zdolności motoryczne i mowę) w odniesieniu do położenia guza. Jest to kluczowe, ponieważ obszary te różnią się pod względem anatomicznym u każdego z nas. Nieinwazyjność natomiast oznacza prowadzenie badania diagnostycznego nTMS bez interwencji chirurgicznej, bez narkozy – badanie jest bezbolesne.

Wyniki mapowania nTMS pomogą zarówno Tobie, jak i Twojemu lekarzowi, podjąć decyzję dotyczącą dalszego leczenia. Informacje te będą niezwykle istotne dla neurochirurga lub radioterapeuty przy planowaniu wybranej przez Ciebie metody leczenia.

  Mapowanie nTMS przed zabiegiem neurochirurgicznym

  • Pomaga zachować zdolności pacjenta do poruszania się lub mówienia, gdy guz znajduje się w obszarze mózgu odpowiedzialnym za powyższe funkcje.
  • Umożliwia wyjątkowo szczegółową ocenę ryzyka przed podjęciem decyzji o leczeniu.
  • Otwiera możliwości chirurgicznego leczenia pacjentów, którzy wcześniej byli uznawani za niekwalifikujących się do operacji.1) 2)
  • Pozwala na dokładniejszą resekcję guza bez zwiększania ryzyka deficytów neurologicznych po operacji, co niewątpliwie przekłada się na jakość życia pacjenta.1)
  • Może przedłużyć czas do nawrotu guza (okres bez progresji choroby) o 46% u pacjentów z glejakami o niskim stopniu złośliwości.2)

  Mapowanie nTMS przed radioterapią

  • W przypadku pacjentów poddawanych radioterapii z powodów przerzutów guza do mózgu, pozwala zdefiniować obszary mózgu niezbędne do utrzymania funkcji motorycznych, bez konieczności interwencji chirurgicznej.
  • Umożliwia dostosowanie dawkowania promieniowania w sposób indywidualny, co wpływa na jakość życia pacjenta po radioterapii.
  • Zapobiega stosowaniu wysokich dawek promieniowania, w obszarach mózgu istotnych dla funkcji motorycznych. W  ten sposób chroni przed toksycznym wpływem promieniowania, jak i utratą funkcji motorycznych. Wykazano, że możliwe jest znaczące obniżenie dawki promieniowania w obszarach motorycznych (-18,1%) bez wpływu na skuteczność leczenia guzów.3)

  Więcej informacji na nTMS:

   

  University Clinical Center Prof. K. Gibinskiego SUM

  Clinical Department of Neurosurgery
  Medyków 14
  40-752 Katowice

  Link do USK Katowice

  Inomed Polska Sp. z o.o.

  ul. Bursztynowa 4/D1
  83-021 Rokitnica
  Poland

  Link do polskiego dystrybutora Inomed

  nTMS zapewnia konkretne informacje, na których możesz polegać:

  Funkcjonalne mapowanie mózgu z nTMS nie tylko pomaga naszym pacjentom lepiej zrozumieć ich sytuację oraz opcje późniejszego leczenia, jest też istotną pomocą dla zespołu neurochirurgicznego na sali operacyjnej. nTMS pomaga uzyskać lepsze rezultaty oraz polepszy jakość życia naszych pacjentów.

   „W szpitalu UCK pacjenci ze schorzeniami nowotworowymi mózgu leczeni są kompleksowo. Nowoczesny sprzęt medyczny, który jest na wyposażeniu oddziału i bloku neurochirurgii pozwala na przeprowadzenie praktycznie każdego zabiegu neurochirurgicznego.“

  Dr n. med.  Bartłomiej Błaszczyk, Katowice, Polska

   

  1Krieg SM. et al. Preoperative Motor Mapping by Navigated Transcranial Magnetic Brain Stimulation Improves Outcome for Motor Eloquent Lesions. Neuro-Oncology 16.9 (2014): 1274-282

  2Frey D. et al. Navigated transcranial magnetic stimulation improves the treatment outcome in patients with brain tumors in motor eloquent locations. Neuro Oncol. 2014

  3Schwendner MJ. et al. The Role of Navigated Transcranial Magnetic Stimulation Motor Mapping in Adjuvant Radiotherapy Planning in Patients With Supratentorial Brain Metastases. Front Oncol. 2018 Oct 2;8:424.

  Nexstim Navigated Brain Stimulation (NBS) System 5 jest wskazany do nieinwazyjnego mapowania pierwotnej kory ruchowej mózgu do jej zakrętu korowego. Nexstim NBS System 5 dostarcza informacje, które mogą być wykorzystane do oceny pierwotnej kory ruchowej w ramach planowania przed leczeniem chirurgicznym.


  Nexstim NexSpeech®, używany wraz z NBS System 5, jest wskazany do nieinwazyjnej lokalizacji obszarów korowych, które nie zawierają istotnych funkcji mowy. NexSpeech® zapewnia informacje, które mogą być używane w planowaniu przedoperacyjnym u pacjentów poddanych operacji mózgu. W trakcie operacji, informacje o lokalizacji zapewniane przez NexSpeech® mają być zweryfikowane przez bezpośrednią stymulację kory.


  Nexstim NBS System 5 oraz NBS System 5 z NexSpeech® nie są przeznaczone do użytku w trakcie procedury chirurgicznej. Nexstim NBS System 5 oraz NBS System 5 z NexSpeech® są przeznaczone do użytku przez wyszkolonych profesjonalistów klinicznych.